fbpx

veebruar 26, 2024

Puitkarkassmaja

Puitkarkassmaja (puitmaja) on ehitusmeetod, kus maja kandvad konstruktsioonid on valmistatud puidust. See on üks levinumaid ehitusviise eriti Põhja-Ameerikas ja Skandinaavias, kuid on kogunud populaarsust ka mujal maailmas, sealhulgas Eestis. Puitkarkassmajade ehitamise tehnoloogia on aastate jooksul arenenud ja täiustunud, pakkudes mitmeid eeliseid võrreldes teiste ehitusmeetoditega.

Puitkarkassmaja koosneb järgmistest põhikomponentidest:

  • Kandvad konstruktsioonid: Need on tavaliselt valmistatud puidust prussidest, mis moodustavad maja raamistiku. See raamistik kujutab endast maja seinte, vahelagede ja katuse karkassi.
  • Soojustus: Puitmajade seinad ja katus on tavaliselt täidetud soojustusmaterjaliga, nagu näiteks mineraalvilla või puitkiudvillaga, et tagada maja soojapidavus ja energiatõhusus.
  • Aurutõke: See on paigaldatud seinte sisekülgedele, et vältida niiskuse sattumist konstruktsiooni sisse ja tagada maja sisekliima stabiilsus.
  • Välisvooder: Puitkarkassmajade välisküljel on tavaliselt puit, kivi, tellis või muu materjal, mis kaitseb maja ilmastikumõjude eest ja annab majale esteetilise välimuse.
    Siseviimistlus: Seestpoolt on puitkarkassmajad viimistletud kipsplaatide, puitlaudise või muude materjalidega.

Puitmaja eelised

  • Loodussõbralikkus: Puit on taastuv ressurss, mis seob süsinikdioksiidi ja aitab vähendada kasvuhoonegaaside heitmeid.
  • Puidu hingavus ja sisekliima: Puit on looduslik materjal, mis ei erita kahjulikke aineid ega lisa õhku allergeene. Lisaks sellele on puitmaja sisekliima hingav, mis tähendab, et õhk vahetub loomulikult ja ei põhjusta õhus olevate allergeenide kogunemist.
  • Kiire ehitusaeg: Puitmaja ehitamine võib olla kiirem kui kivimaja ehitamine, kuna puit on kergem ja paindlikum materjal, mis võimaldab lihtsamat transporti ja paigaldust.
  • Energiasäästlikkus: Erinevalt kivist on puit halb soojusjuht, mis tähendab, et puitkarkassmajade puhul esineb vähem külmasildasid. Tänu sellele ei pea panema nii suurt rõhku lisasoojustusele.
  • Paindlikkus: Puitkarkassmajade konstruktsioon võimaldab suurt paindlikkust ruumide planeerimisel ja muudatuste tegemisel.
  • Kerge kaal: Puitmajad on kergemad kui kivimajad, mis võib vähendada vundamendi ehitamise kulusid ja keerukust.

Puitmaja puudused

  • Hooldus: Puit vajab regulaarset hooldust ja kaitset, et säilitada oma välimust ja vastupidavust.
  • Tuleoht: Kuigi puitkarkassmajad on tänapäeval ehitatud vastama tuleohutusnõuetele, on puit siiski tuleohtlik materjal.
  • Helipidavus: Puitmajad võivad olla vähem helikindlad kui kivimajad, kuid õige konstruktsiooni ja isolatsiooniga saab seda probleemi leevendada.t.

Mida tähendab väljend "puit mängib"?

Termin “puit mängib” viitab puidu loomulikule omadusele paisuda ja kokku tõmbuda vastavalt keskkonna niiskuse muutustele. See tähendab, et puit võib aja jooksul muuta oma kuju niiskuse ja kuivamise tõttu. See mõjutab kogu maja ning vaiksed naginad ning raksumised on ka uuele puitmajale iseloomulikud. Lisaks tekitab puidu kuju muutumine tihitpeale viimistlusmaterjalidesse väikseid pragusid ning jooni. Samas aitab see omadus ühtlustada ruumide õhuniiskust ja tagada majas sobilikku mikrokliima.

Puidu valik ja maja vastupidavus

Puitkarkassmaja ehitamisel on oluline kasutada kvaliteetset puitu. Kvaliteetne puit tagab maja pikaealisuse, vastupidavuse ja funktsionaalsuse. Puidu kvaliteet mõjutab otseselt maja soojapidavust, helipidavust ja üldist vastupidavust erinevatele ilmastikutingimustele.

Seetõttu on oluline valida usaldusväärne tarnija ja veenduda, et kasutatav puit vastab kõikidele kvaliteedinõuetele.

Kokkuvõttes on puitkarkassmaja neile, kes hindavad looduslikke materjale, kiiret ehitusaega ja paindlikkust ruumide planeerimisel. Nagu iga ehitusmeetodi puhul, on oluline teha koostööd kogenud spetsialistidega, et tagada maja kvaliteet ja vastupidavus.

Loe ka kivimaja kohta.

Soovid nõu?

Tule tasuta konsultatsioonile.

Võtame vastutuse
Meie eesmärk on tagada, et kõik meie poolt ehitatud eramajad
vastaksid täielikult kvaliteedi- ja ohutusstandarditele.